Čištění zubů koček

11. dubna 2007 v 11:13 | blanaf |  pár info o číčách
Čištění zubů koček
Čištění zubů u koček je stejně důležité jako u lidí. Určitá plemena koček jsou na zubní záněty zvláště citlivá a proto bychom jim měli věnovat dostatečnou pozornost. Čas od času prohlédněte ústní dutinu své kočky a přesvědčte se, jestli je vše v pořádku, zda se netvoří zubní kámen a zuby nejsou děravé.
Pokud se chcete vyhnout zánětům dásní, pachu z tlamky a dalším nepříjemnostem, věnujte chrupu své kočky dostatečnou pozornost. Prohlédněte zuby, zda na nich není povlak zubního kamene. Nezapáchá dech kočky? Zkontrolujte dásně v místech, kde se dotýkají zubů, protože při jejich poškození se tu mohou rozmnožit bakterie, které napadnou zubní krčky a zuby se uvolní. Kočky totiž velice často trpí zánětem dásní a paradentózou, která může vyústit ve viklavost i ztrátu zubů.
Abyste předešli tvorbě zubního kamene, čistěte kočce jednou týdně zuby vatovým tampónem namočeným ve slané vodě. Ideální je, když si kočka nechá jednou týdně vyčistit zuby měkkým zubním kartáčkem (samozřejmě vlastním). Můžete také použít speciální zubní pastu, které jsou dnes k dostání u veterinárních lékařů nebo ve speciálních prodejnách chovatelských potřeb. Krmíte-li tuhou stravou, vznik zubního kamene také omezíte. Když zubní kámen vytvoří souvislou vrstvu, vyžaduje již jeho odstranění zásah veterinárního lékaře.
Začínající zánět poznáme tak, že v těsné blízkosti místa, kde zuby vyrůstají z dásně, jsou tmavší tmavorudé kroužky. Postupně se toto zbarvení rozšiřuje a také sílí intenzita pachu, který se šíří z kočičí tlamky.
Důležité je s čištěním začít od kotěte, a dále je důležité zachovávat pravidelnost, aby si na to zvíře zvyklo. Starší kočka, která na čištění zubů není zvyklá, si většinou jen nerada nechá sahat do tlamičky a při vyvinutí násilí to může skončit i pokousáním majitele. Proto je nutné u starších zvířat, která nebyla na čištění naučená, být trpěliví, a někdy je to zkrátka marné. Takovým zvířatům pak pomůže jedině veterinář, který je uspí injekcí a zubní kámen odstraní ve spánku laserem.
Hodně také záleží na složení potravy. Pokud je vaše kočka převážně na suché stravě, je výskyt zubních problémů méně častý, než když má jen měkkou potravu (jako např. různé konzervy, masové směsi a pod.). Někteří výrobci kočičích krmiv mají ve svém sortimentu také speciální druhy granulí, které jsou svým složením zaměřeny na "údržbu" chrupu, tedy zamezují vzniku zubního kamene.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama