Kočičí milování

11. dubna 2007 v 11:16 | blanaf |  pár info o číčách
Kočičí milování
Svobodomyslné polodivoké kočky, žijící na vesnicích, v příměstských aglomeracích i volně ve městech, jsou v zásadě zvířata samotářská. Pro svoji přirozenou plachost si od ostatních koček udržují určitý odstup.
Pohlavně zralému nekastrovanému kocourovi se vytvářejí sekundární pohlavní znaky, např. typické "kocouří tváře".
Pohlavně zralému nekastrovanému kocourovi se vytvářejí sekundární pohlavní znaky, např. typické "kocouří tváře".
kliknutím náhled zvětšíte
Aby kočičí rod nevymřel, moudrá příroda zařídila, že se tato přirozená bariéra v době námluv láme a bortí. Zvláště na jaře jsou kočičí námluvy opravdu hodně slyšet.
Kočičí toužení
Kočky (samice) jsou připraveny k páření pouze v době své říje. První silná říje se u mladé kočky dostaví již mezi šestým až osmým měsícem. Projeví se nápadnou změnou v chování. Patří k tomu silné projevy emocí. Neklidné přecházení, nápadné otírání se o nohy chovatele i různé předměty, válení se po podlaze, stále intenzivnější "křik malého dítěte" a typický postoj vybízející k páření - kočka je přikrčená se zdviženým zadkem a s ocasem ohnutým na stranu, přešlapuje zadními končetinami a vydává vrkavé zvuky. Říje může trvat 7 až 10 dní. Kočky při ní nekrvácí, nehárají jako feny. Říje nenastává, jako v přírodě, pouze na jaře a v létě. V důsledku domestikace se může dostavit kdykoli během roku. U některých plemen ušlechtilých koček díky pomalejšímu vývinu nebo přešlechtěnosti se projevuje později, méně častěji nebo bývá nevýrazná. Nástup pohlavní zralosti je dán nejen plemenem, ale i prostředím chovu a hierarchií ve smečce. Všechny chovatelské organizace doporučují k chovu využívat zvířata starší jednoho roku.
Kocouři mohou krýt v každé době - roční, denní či noční. Potkají-li se dva roztoužení kocouři, dochází k tvrdým soubojům, které jsou provázeny bojovými a lidskému uchu nelahodícími zvuky. Nejvýraznějším sexuálním chováním u kocourů je značkování teritoria vlastní, velmi páchnoucí močí. Tímto značně nepříjemným upozorněním kocour dává kočkám v okolí signál, že je k dispozici k páření a ostatní kocoury varuje před vstupem do "kocouřího království". Takto si mohou značkovat svoje teritorium i temperamentní kocouři s předlouhými rodokmeny, u kterých bychom předpokládali, že sexuální projevy jsou vlivem šlechtění poněkud potlačeny. Sexuální projevy jsou velmi individuální, existují i čistotní a nepáchnoucí kocouři.
Pravidla hry
Kočky v polovolném chovu nemají s výběrem kocourů žádný problém. Při sebemenším náznaku říje jsou kocouři z širokého okolí k dispozici. I když kočky zpočátku dělají "drahoty" a jsou poněkud zdrženlivé, brzy dochází k bouřlivému a rychle se opakujícímu krytí s nejsilnějším plemeníkem, vítězem mnoha kocouřích šarvátek. Tím je učiněno zadost Darwinově teorii "přirozeného výběru". Poté může dojít i na další kocoury. Někdy to na vesnických zahradách či dvorních traktech činžovních domů vypadá jako při "gruppensexu" z pornografických časopisů. I takové jsou kočky.
Kočky chované v bytě to mají poněkud složitější. Těm je potřeba vhodného partnera vybrat. Ušlechtilé kočky, které jsou určené k další plemenitbě, musí splňovat různá nařízení různých chovných řádů. Ať kočce vybereme ženicha po poradě s odborným poradcem chovu, ze seznamu krycích kocourů nebo se domluvíme přímo s majitelem kocoura na výstavě, musíme dodržet určitá daná pravidla. Obě zvířata musí být zdravá, preventivně odčervená, bez vnějších parazitů, vakcinovaná proti různým nemocem všemi dostupnými vakcínami, testovaná na FeLV, FIP, PKD ... Obvykle se nosí kočka ke kocourovi, proto majitel kocoura musí být včas informován, že se k němu chystáme na námluvy. I finanční vyrovnání za krytí má být dohodnuto předem, vše má zastřešovat písemná smlouva.
Rituál namlouvání
Zažité pravidlo, že "kočka chodí za kocourem" má určitá opodstatnění. Především to, že roztoužená kočka si lépe přivyká na cizí prostředí a tím i namlouvací rituály probíhají jednodušeji. Majitel přináší svoji kočku nejlépe druhý až třetí den říje a ponechává ji u kocoura 2 - 3 dny. To závisí na zkušenosti kocoura, praktických výsledcích jeho plodnosti i na dohodě mezi majiteli zvířat.Samotný průběh namlouvacího rituálu má svůj daný řád. Kocour, kterému kočičí nevěsta "voní" je neklidný, aktivní, neustále v pohybu, značkuje si krycí místnost nebo jen naznačuje močení do kálecí misky, lízáním si čistí penis, jemným "zpíváním" kočku svádí.
Kočka je v počátcích námluv stažená do sebe, není vstřícná na žádné podněty, může být i značně agresivní. To po určité době (několik minut i 24 hodin) odezní a dochází k bouřlivému kočičímu milování. Kočka se začne válet, natahuje přední končetiny, poté začne přešlapovat a podupávat zadními končetinami, při tom vydává charakteristické vrkavé zvuky. Zkušený kocour čeká na tuto chvíli. Přiblíží se ke "kočičí nevěstě" zezadu, uchopí ji za zátylek, přitiskne k zemi a obstoupí ji nejprve předními končetinami. Jestliže kočka tento úvodní dobývací manévr připustí, kocour pokračuje v rituálu. Překročí kočku i zadními končetinami a nakrčením hřbetu začne vyhledávat penisem kočičí pochvu. Jestliže kočka není dosud ve správně prohnuté poloze (lordózní postoj) s odkloněným ocasem, několikrát ji dosti agresivně pošlape, aby pak tvrdě a celkem brutálně zavedl penis do pochvy. Během samotného krycího aktu kočka "vykřikne" a poté vydává hluboký hrdelní zvuk, který je směsicí výrazů slasti i bolesti. Poté kocour rychle od kočky odskočí a ta s prskáním začne provádět odborně zvaný postkoitální roling. Pak následuje očista genitálií. Při vhodném načasování říje, klidném prostředí a vzájemných sympatiích obou zvířat se může takovéto bouřlivé kočičí milování v počátcích opakovat i několikrát za hodinu. S delšími časovými prodlevami může trvat krytí i několik dnů. Při nepozornosti chovatele, který vlastní více kocourů, se může stát, že se ve vrhu objeví koťata po různých otcích.
Vášnivé a někdy až brutální kočičí milování má svoje opodstatnění. Kočky mají tzv. provokovanou ovulaci. To znamená, že zralé vajíčko se z vaječníku uvolní až po podráždění poševní stěny penisem kocoura. Ten je opatřen sice drobnou ale pevnou kostí (os penis). Taktéž výrůstky na kocouřím penisu intenzivně dráždí poševní sliznici a napomáhají spouštění mechanismu ovulace. Velký význam při určování vzájemných sympatií všech kočkovitých šelem mají vůně a pachy sexuálního charakteru, které jsou vylučovány z pachových žláz na tvářích, čele, pod ocasem i mezi drápy. Ty kočky podrobně analyzují Jacobsonovým čichovým a chuťovým orgánem na horním patře ústní dutiny. Ten bohužel, nebo naštěstí (?), lidem chybí.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama