Kočka a rostliny v bytě

11. dubna 2007 v 11:19 | blanaf |  pár info o číčách
Kočka a rostliny v bytě
Stejně jako pes a kočka se snášejí některé pokojové rostliny s kočkami
Nemají se rády
Při každodenní péči o svou srst kočka spolyká množství chlupů. Při olizování se jemné chlupy zachytí na hrubém jazyku a rychle se dostanou do trávicí soustavy. Tam se chlupy slepí v pevné chomáče, které (v ideálním případě) kočka vyzvrací. Pokud tomu tak není, hrozí nebezpečí, že se chuchvalce budou neustále zvětšovat, vyvolávat chronické zdravotní poruchy a může dojít i k úhynu zvířete.
Kočky dobře vědí, jak si od těchto potíží pomoci. Pokud žijí venku, požírají trávu jako prostředek k vyvolání dávení. Kočka žijící v bytě si v případě potřeby hledá náhradu mezi pokojovými rostlinami, což se jí může stát osudným.
Před příchodem kočky do domácnosti je třeba se zbavit všech nebezpečných a jedovatých rostlin. Mezi rostliny nebezpečné svým jedem patří např. difenbachie a filodendron, které obsahují jehličkovité krystalky jedovaté kyseliny. Pokud by si kočka do části rostliny kousla, bude mít popálenou tlamu, jazyk i hrdlo. Zasažená oblast svědí, zarudne a otéká. Také užovník způsobuje obdobné příznaky a pokud jazyk oteče natolik, že blokuje vstup do hrtanu, může se zvíře zadusit.Otrava hortenzií vyvolává žaludeční křeče, gastrointestinální potíže, krev ve stolici a srdeční, plicní nebo ledvinový kolaps.Kočka a rostliny v bytě
Po požití břečťanu vzniká zanícení hrdla a pokud kočka kousek rostliny spolkne, dochází k zánětu žaludku. Mezi (i) pro kočky jedovaté rostliny dále patří africká kopřiva, agave i aloe, asparagus, azalka, brambořík, kapradí, orchideje, vánoční hvězda i vánoční kaktus, oleandr, pelargonie, trnová koruna a další pokojové květiny, které má doma skoro každý. Další nebezpečí číhá na zahrádce v podobě břečťanu, cesmíny, jalovce, kosatců, psího vína, ptačího zobu, tisu, rododendronu nebo túje.Rostliny mohou být kočkám nebezpečné také svými trny, což kromě některých výše jmenovaných platí zejména o kaktusech.
Kočka jako býložravec?
Některé rostliny v bytě padnou za oběť kočičím hrám, ale ty, které se kočky snaží samy si naordinovat jako prostředek vhodný pro vyvolání dávení, spíše uchráníme, když místo nich zakoupíme rostliny neškodné a přímo pro ten účel určené.
Protože některé kočky se nespokojí s okusováním rostlin, ale vyhrabávají je z květináčů i s mokrou hlínou, jejich majitelé dávají naklíčit pšenici na vlhkou buničitou vatu. Svůj účel pak naklíčené obilí splní bez větších škod na majetku.
Pod názvem "kočičí tráva" se většinou prodává některý z mnoha druhů šáchoru, např.Cyperus zumula. Je třeba jej pěstovat na místě s dostatkem světla, ale ne na přímém slunci, a poskytnout mu dostatečné množství vody. Má rád teplotu 20 °C a vlhký vzduch. Některé větší druhy dorůstají až 150 cm a konce listů se rozevírají do typického vějíře. Pěstovat lze i šantu kočičí (Nepeta cataria) z čeledi hluchavkovitých, což je vytrvalá, 30 až 100 cm vysoká bylina. Rovněž se z ní vyrábějí výtažky stejně jako z kozlíku lékařského (Valeriana officinalis). Kočky tyto rostliny s oblibou vyhledávají a požírají. Pomocí extraktů ze šanty i z kozlíku lze kočku nenásilně "vychovávat", když je chovatelé aplikují na nové hračky, kočičí záchody nebo sloupky na broušení drápků.
E. Tadialová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama