Od miminek k dospělákům

11. dubna 2007 v 11:25 | blanaf |  pár info o číčách
Od miminek k dospělákům
Od okamžiku narození slepých a bezmocných koťat do doby jejich plné samostatnosti uplyne asi šest měsíců. Během té doby neustále rostou jejich tělesné proporce i duševní schopnosti. Koťata rozvíjejí svoje vrozené vlastnosti pozorováním, napodobováním a hrou. A právě hra s matkou je pro učení nejdůležitější. Fyzický i duševní vývoj kotěte můžeme rozdělit na dvě základní etapy. Období dětství počítáme od narození po odchod z domova, období mladé kočky končí pohlavní dospělostí zvířete. V prvních dnech po narození koťata jen spí a sají mateřské mléko. Jejich průměrná porodní váha se pohybuje podle plemene, výživného stavu kočky či počtu narozených koťat od 70 do 135 gramů. Jsou slepá. Reagují pouze na vůni mateřského mléka a na teplotu. Jsou-li nakojena a obklopena teplem, jsou spokojená. Vyměšování zajišťuje mateřský jazyk, tato masáž je pro koťata velmi příjemnou procedurou.

Dětství kotěte
Kolem desátého dne koťata otevírají oči. V prvních dnech reagují pouze na světlo a tmu. Jako každému kojenci je ostré světlo koťatům nepříjemné. I kojící kočce pološero připadá bezpečnější. Tělesná hmotnost se zdvojnásobí.
Nejklidnějším a nejpohodovějším obdobím ve vývinu koťat je období intenzivního kojení, to je do stáří jednoho měsíce. Je to doba prvních nejistých krůčků, roztomilého "kočkování" a hraní si. Poté následuje náročnější období jak pro kočku, tak i pro chovatele. Začíná doba učení, doba postupného odstavování. Kotě se v této etapě života, končící zhruba kolem 10. až 12. týdne, učí nutné soběstačnosti. Samostatnosti v přijímání potravy, hygienickým návykům, v chování. Po pátém týdnu života začínáme přikrmovat polotuhou stravou, počet porcí se postupně zvyšuje na 5 - 6 dávek denně. Koťata zároveň sají mateřské mléko od kočky, vzorné matky to začíná značně vyčerpávat. Při odstavování dbáme také o to, aby si koťata vytvořila hygienické návyky. Po čtvrtém týdnu, kdy některá koťata začínají vylézat z pelíšku, přistavíme do blízkosti toaletní misku s nízkým okrajem. Jako stelivo použijeme spíše savý papír (toaletní, noviny). Jakmile začneme koťata přikrmovat, začnou postupně močit a kálet sama. V misce postupně nahradíme noviny klasickým stelivem. V tomto období je pro kočku i chovatele výhodné, když koťata mají omezený prostor pro svoje aktivity, když jsou držena ve voliéře nebo ohrádce. Kočka si může odcházet odpočinout a koťata mají misky s vodou a krmením na dosah. Ani kálecí misku "nepřehlédnou". Mezi osmým a devátým týdnem dochází již k odstavení koťat od kojení. Nejlepším indikátorem zdárného odstavu je kotěcí stolice. Je-li vše v pořádku, mají ji koťata jednou až dvakrát denně polotuhou a formovanou. V této době koťata poprvé vakcinujeme proti infekčním virovým onemocněním. Ochranné látky jsou aktivní až 10 dnů po aplikaci. Druhá dávka vakcíny se opakuje za 3 až 4 týdny.
Dětství kotěte končí poměrně náhle. Většina kočičích matek si je dobře vědoma, že na konci třetího měsíce od porodu jejich péče o potomstvo končí. Koťata jsou schopna se o sebe postarat, mají vytvořeny všechny běžné návyky - potravní, vyměšovací i hygienické. Mají vštípeny nejdůležitější životní "názory", základy vztahů k jiným kočkám, jiným zvířatům, k lidem.
Mladá kočka
Před odchodem z domova k novému majiteli by kotě, v zájmu zdravé prevence, mělo být odčerveno a naočkováno základními vakcínami. Proto všechny chovatelské svazy doporučují prodej koťat až po 12. týdnu života, po zaktivování ochranných látek.
Prodejem novému majiteli končí dětství kotěte. Stává se z něj mladá kočka s dobrými základy všeho, co se doma naučila. Změna prostředí a vstup do jiného světa neznámých tvorů pro ni není jednoduchou záležitostí. Musí se naučit v novém prostředí zorientovat, poznat nové teritorium, naučit se novému dennímu režimu, navyknout si na odlišnou stravu, na jiné nároky lidí, porozumět přáním "svého člověka". Mladá kočka, pocházející z prostředí bez stresů, je plná ochoty, dobré vůle a vstřícnosti. Vrozená zvídavost ji nutí se s novým prostředím sžít a přijmout je za trvalý domov. Nový majitel by si měl být vědom, že kotě prožívá velkou životní změnu. Musí kotěti situaci ulehčit zavedením pravidelného denního režimu, zavedením signálů vzájemného dorozumívání a podporovat jeho rodící se důvěru a přátelství k člověku. Chování kočky je obrazem povahy člověka, vždy prozradí jeho nectnosti.
Pro chovatele, kteří plánují se věnovat dalšímu chovu, je důležité období výměny mléčného chrupu za chrup stálý. Tato výměna postupně probíhá mezi čtvrtým až šestým měsícem. Koťata někdy mívají zduřelé dásně a hůře žerou. Je dobré tuto výměnu sledovat. U některých plemen koček se při posuzování klade velký důraz na to, aby byl chrup kompletní a vzájemné postavení zubů a čelistí symetrické.
Období mládí zvířete trvá několik měsíců a obvykle končí prvními říjemi koček a prvními sexuálními aktivitami kocourů. V polodivokých chovech již od osmého, devátého měsíce života (někdy i dříve) běžně dochází k prvnímu páření. Zodpovědný majitel by tomu však měl zabránit. Ale to je již jiná etapa kočičího života...
Text Go
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama