Poprvé doma

11. dubna 2007 v 11:26 | blanaf |  pár info o číčách
Poprvé doma
Už jste se rozhodli, jestli to bude kočička nebo kocourek, jestli chcete kotě bez jistého původu nebo s průkazem, a v případě čistokrevného zvířete zda budete chtít chovné zvíře či nikoliv. Dokonce už máte z vrhu vybrané to "své" kotě.
S kotětem domů
Od šestého týdne přecházejí koťata na normální pevnou stravu a během tří týdnů si na ni zcela přivyknou. Denně jim stačí už jen tři nebo čtyři porce a k tomu minimálně dvě deci vody. V desátém týdnu odcházejí koťata "do světa", a tedy třeba i k vám domů.
Odstranili jste všechna potenciální nebezpečí, která by mohla kotě u vás ohrozit? Vratké vázy na krajích stolů i jedovaté pokojové rostliny? Poučili jste děti, že až přijde kocour, mohou si s ním hrát, aniž by jej zvedali do náruče?
Pak přijde ten den, kdy s kotětem poprvé vejdete k sobě domů. Od nynějška to bude také domov kočičí. Jak se na nového člena rodiny připravit?
Kotě se ocitlo pravděpodobně poprvé v životě v nezvyklém prostředí, bez zbytku své dosavadní lidské i kočičí rodiny. Mělo by mít pocit bezpečí, k čemuž přispěje i taková denní doba, kdy bude přítomno co nejméně členů domácnosti, zejména dětí. Kotě musí mít čas pomalu nové prostředí prozkoumat. Dobrý začátek často rozhoduje o celém životě.
Co nakoupit?
Určitě hračky, krmení, misky na jídlo a na vodu, kartáč, hřeben, brousítko na drápky, košík, přepravní klec, podestýlku a toaletu.
Hra rozvíjí intelekt, strava tělo. Koťata dospívají až po dvanácti měsících. Do té doby potřebují specifickou kombinaci výživných látek, která přesně odpovídá jejich potřebám.
V přírodě konzumují kočkovité šelmy nejen maso, ale i vnitřnosti a kůži své kořisti. Tak si zajišťují všechny potřebné složky potravy. V domácím prostředí je starost o přísun vyvážené stravy se správným poměrem všech živin na vás. Žaludek koťátka pojme jen malé množství potravy a tak musíte pečlivě zvážit, co všechno by měla taková miniporce obsahovat, aby nestrádalo a zdárně se vyíjelo. Máte-li spoustu času, energie a peněz, můžete se pokusit o přípravu ideálně vyváženého krmení sami. Ale než seženete všechny ingredience a nastudujete, v jakém poměru je máte smíchat, z vašeho hravého a vitálního koťátka už možná vyroste špatně živená kočka. Naprostá většina veterinářů proto doporučuje kvalitní vyráběné krmivo, které vyhovuje nutričním potřebám koček všech věkových skupin i s rozličným životním stylem. Suroviny pro krmivo od renomovaných výrobců procházejí pečlivým výběrem. Všechny složky stravy jsou důsledně nakombinovány tak, aby výživa vašeho zvířete byla optimální. Navíc má krmivo vhodnou konzistenci a vůni, takže kočkám chutná. Na každém výrobku se dočtete, kolik krmiva denně můžete kotěti dopřát. Berte v úvahu, že udané hodnoty jsou orientační a mohou se měnit podle věku a aktivity vašeho strávníka.
Denní doporučené dávky krmení koťatům rozdělujeme na několik menších porcí. Kotě si tak zvykne na pravidelnou stravu. To, zda použijete suchou potravu nebo potravu v konzervě či vaničce, pak záleží nejen na tom, jakou stravu preferujete vy, ale čistě na kočičí chuti. V každém případě však dbejte na to, aby mělo kotě k dispozici neustále čerstvou pitnou vodu a aby denně vypilo alespoň dvě deci.
Než koťata dosáhnou váhy dospělé kočky, spotřebují oproti dospělým kočkám až čtyřnásobný počet kalorií na 1 kg váhy.
První návštěva
První návštěva, kterou budete s kotětem absolvovat, musí směřovat k veterináři. Protože kotě si s velkou pravděpodobností bude po celý svůj život vybírat pro své neduhy a úrazy nejnevhodnější denní doby, vybírejte veterináře snadno dostupného, pokud možno s nepřetržitou pracovní dobou, vybaveného rentgenem i základní chemickou laboratoří. Jistě dáte i na doporučení z okruhu známých, kolegů a sousedů. V případě jakýchkoliv komplikací mnohdy rozhodují minuty... Nezapomínejte se svou kočičkou chodit k veterináři na pravidelné preventivní prohlídky a očkování.
Jak na čistotu
Kočkám je dáno pečovat o svou srst a koťata to umí od nejútlejšího věku. Přesto byste jim v tom občas měli pomoci vyčesáváním srsti jemným hřebenem a odstraňováním uvolněných chlupů kartáčem. Zvykejte kotě na tyto úkony od malička a s velkou pravděpodobností se mu podobná péče bude velmi zamlouvat. Srst slouží kůži jako izolační vrstva proti bakteriím i chladu a jen čistá srst ji bude chránit optimálně.
Kočky jsou čistotná zvířata a kotě se brzy naučí, kam chodit vykonávat potřebu. Místo pro toaletu vyberte takové, kde nebude rušeno. Kotě chodí na záchod obvykle po jídle. Když je budete pravidelně po každém krmení dávat na jeho toaletu, časem si bude své místečko vyhledávat samo. Bohužel, kočičí čistota je dvousečná zbraň - a kotě si samo určí, když už mu místečko nevoní a odskočí si jinam, kde to rozhodně neuvidíte rádi. Tak se i vy naučíte, za jak dlouho je třeba podestýlku měnit.
Hlavně zpočátku čistěte kočičí záchod bez použití chemických prostředků. Toaleta by ztratila jemný pach, podle kterého se kotě orientuje.
Bezpečí
Můžete svou kočku naučit chápat určitá pravidla (nebo se o to alespoň pokusit) - například, že nesmí lézt po záclonách nebo skákat na kuchyňskou linku. Kočku musíte uchránit před řadou skutečných nebezpečí, která na ni číhají i ve vašem jinak zcela bezpečném bytě. Zvědavé kotě se může schovat do otevřené pračky mezi prádlo, do útrob sušičky, lednice i trouby. K úrazům dochází u rozpálených žehliček, hrnků s vařicí kávou nebo u pánví plných rozpáleného oleje. Veterináři denně ošetřují kočky poraněné elektrickým proudem, když rozkoušou elektrické kabely, nebo otrávené fíkusem, filodendronem nebo třeba africkou fialkou. A pozor na otravy čokoládou.
Kdo si hraje, nezlobí
Kotě si doposud hrálo se sourozenci a po příchodu do nového domova se může cítit osamělé. Právě formou hry se můžete vzájemně sblížit. Při hře na lov se člověk může stát kořistí i útočníkem, což kotě baví dlouhé hodiny. Loví nejen věci, které mu nabídneme, ale i takové, které si samo najde. Proto musí být hračky pro kotě přitažlivější než zakázané předměty.
Hračky pro koťata musí být vyrobeny z odolných a zdravotně nezávadných materiálů, protože budou odolávat ostrým zoubkům a drápkům. Musí být přiměřeně velké, ale ani tvrdé ani měkké. Vhodné jsou i vyřazené staré plyšové hračky, pokud z nich odstraníte oči, pískátka a podobně nebezpečné součástky. Povrch hračky musí být omyvatelný nebo z pracího materiálu.
Nejlevnější a snadno nahraditelná hračka - papírová mašlička na konci provázku - zůstává staletími osvědčenou klasikou. Kuličky z šustícího papíru, střapečky nebo provázky jsou pro kotě nejzábavnější, pokud jim kinetickou energii budete dodávat vy sami: každá hra je zábavnější, když se jí účastní dva hráči.
Hry zabraňují tloustnutí a apatii, udržují kočku v dobré fyzické i psychické kondici a s dobrou náladou. Nezapomeňte, že se blíží Vánoce, a kupte své kočce hračku, která bude bavit i vás.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama